fbpx

ASH 2022

Zakończona 64 konferencja Amerykańskiego Stowarzyszenia Hematologicznego po raz kolejny potwierdziła trwającą rewolucję w leczeniu chłoniaków i nadzieję na coraz skuteczniejsze przełamywanie oporności w trudno leczących przypadkach.
W konferencji udział wziął prof. Wojciech Jurczak.

Chłoniaki zawsze miały lepsze rokowanie niż inne, zwłaszcza rozsiane, procesy nowotworowe. W zależności od podtypu chłoniaka obserwowaliśmy jednak 20-40% przypadków opornych, w których leczenie kończyło się niepowodzeniem. Obecnie, dzięki kolejnym lekom ukierunkowanym molekularnie, celowanej chemioterapii i – a może przede wszystkim – immunoterapii, udało nam się zmniejszyć ich liczbę o połowę. Daje to szansę życia dla Pacjentów z opornymi chłoniakami, ale także stwarza większy komfort samego leczenia.

Konferencja pokazała również po raz kolejny ważną rolę i doświadczenie polskich ośrodków badań klinicznych, które polskim Pacjentom umożliwiają dostęp do nowoczesnego leczenia zanim zostanie objęte refundacją. A ta, jak pokazuje nam brak finansowania w ramach NFZ inhibitorów kinazy Brutona – leków, dla których nie ma alternatywy – może opóźniać się o ponad 10 lat.

Print Friendly, PDF & Email