ŁYSIENIE​

Łysienie pojawia się bardzo często po leczeniu chemioterapią. Nie wszystkie cytostatyki powodują uszkodzenie mieszków włosowych oraz utratę włosów. Zapytaj swojego lekarza czy rodzaj chemioterapii, którą otrzymasz spowoduje utratę włosów. Nawet, jeśli tak – pamiętaj, że łysienie po chemioterapii jest objawem przemijającym. Także rzęsy i brwi mogą ulec przerzedzeniu w następstwie leczenia przeciwnowotworowego. 

Pierwszych oznak łysienia należy spodziewać się po około 1-2 tygodniach od rozpoczęcia chemioterapii. 

W razie utraty włosów warto wtedy zdecydować się na: 

  • znaczne skrócenie włosów
  • użycie do czesania miękkiej szczotki, aby dodatkowo nie podrażniać skóry głowy
  • mycie głowy ciepłą, ale nie gorącą wodą z użyciem delikatnych szamponów
W razie potrzeby, można poprosić lekarza o wypisanie wniosku na perukę.

Po zakończeniu chemioterapii włosy odrastają, choć czasem następuje to po upływie 12 miesięcy. Przez pierwsze pół roku po chemioterapii nie należy stosować farb i lakierów do włosów.
Print Friendly, PDF & Email