SPADEK ILOŚCI PŁYTEK KRWI – TROMBOCYTOPENIA
Płytki krwi – trombocyty – są komórkami uczestniczącymi w krzepnięciu krwi. Spadek ich ilości powoduje zaburzenie tego procesu i objawia się: łatwym powstawaniem zasinień na skórze, przedłużonym krwawieniem z ran, z nosa, z dziąseł w trakcie mycia zębów.
Na skórze często pojawiają się małe, wielkości kilku milimetrów, okrągłe, czerwono-sine wybroczynki. Łatwo je zauważyć w miejscach ucisku ubrania (np. pod paskiem), na przedramionach, łydkach, ale także w każdym innym miejscu na skórze lub śluzówkach jamy ustnej. Czasami mocz jest podbarwiony kolorem krwi lub pojawia się obfita, przedłużająca się miesiączka.
Trombocytopenia może wywołać także bardzo poważne obrażenia. Wylewy wewnątrzczaszkowe lub wylewy występujące w każdej innej wewnętrznej jamie ciała mogą być bezpośrednim zagrożeniem życia.
W przypadku małopłytkowości należy:
- delikatnie, miękką szczoteczką i letnią wodą myć zęby
- nawilżać usta wazeliną, aby zapobiegać ich wysychaniu, pękaniu i ewentualnemu krwawieniu
- dbać o regularne wypróżnienia, unikać zaparć, aby ograniczyć zranienia delikatnej błony śluzowej odbytu i krwawień
- unikać urazów mechanicznych, aby nie prowokować powstawania zasinień na skórze, a także krwiaków wewnątrz organizmu np. w jamie brzusznej czy w czaszce
- nosić luźne ubrania (np. skarpetki) i buty, aby niepotrzebnie nie uciskać skóry
- ograniczyć do minimum wysiłek fizyczny
- nie stosować leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych bez wyraźnego zalecenia ich przez lekarza. Mogą one nasilać objawy małopłytkowości poprzez uszkodzenie i spadek ilości płytek we krwi
Przyjmowanie Aspiryny i innych niesterydowych leków przeciwzapalnych w małopłytkowości jest przeciwwskazane.
Pamiętaj! w przypadku pojawienia się krwawienia, należy zranione miejsce ucisnąć czystym wacikiem, tamponem lub gazą. Jeśli krwawienie nie ustępuje, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.