ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ JAMY USTNEJ
Błona śluzowa jamy ustnej jest cienka i delikatna, ale gdy jest zdrowa dobrze chroni głębsze części jamy ustnej przed mechanicznymi uszkodzeniami w czasie jedzenia, przed gorącymi i ostrymi pokarmami. Uszkodzenie błony śluzowej powoduje jej obrzęk, ból nasilający się w czasie jedzenia i przełykania.
Dochodzi też często do wtórnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Jama ustna staje się zaczerwieniona, obrzmiała, mogą pojawić się w niej owrzodzenia lub białe płaskie naloty. Należy od razu po chemioterapii zadbać o nieuszkodzoną jeszcze błonę śluzową i nie narażać jej na dodatkowe szkodliwe bodźce.
Dobrze jest:
- myć zęby po każdym posiłku miękką szczoteczką, ostrożnie używając delikatnej pasty (do czasu pojawienia się owrzodzeń, gdy stosowanie szczoteczki będzie dodatkowym kłopotem)
- często płukać jamę ustną roztworem sody oczyszczonej (jedna łyżeczka na szklankę przegotowanej wody), szałwią, lub po prostu przegotowaną chłodną wodą. Nie należy używać do płukania nalewek (np. z rumianku czy szałwi) gdyż one w swoim składzie zawierają alkohol, który ma działanie podrażniające
- jeść posiłki lekkostrawne, bez ostrych przypraw, niezbyt słone i niesłodkie, o temperaturze pokojowej (niegorące!)
- nie pić gorących napojów, które narażają błonę śluzową na dodatkowe urazy
- nie pić alkoholu i nie palić papierosów (obie używki mają działanie silnie podrażniające)
W razie braku pewności, jakie pokarmy są odpowiednie przy uszkodzonych po chemioterapii śluzówkach przewodu pokarmowego, można sobie wyobrazić świeże skaleczenie skóry – mogą Państwo zjeść wszystko to, co bez obaw położyliby Państwo na tę ranę. Prosta jest przecież odpowiedź na pytania, czy posypalibyście ranę solą, pieprzem, albo polali wrzątkiem lub skropili sokiem z cytryny?
Masywne zapalenie błony śluzowej z nasilonymi objawami wymaga konsultacji lekarskiej i często przyjmowania profilaktycznie leków przeciwgrzybiczych, przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych.