fbpx

Ogólnopolski Dzień Dawców Szpiku

Dziś Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Dziękujemy wszystkim, którzy zarejestrowali się w bazie potencjalnych dawców, a także szczególnie tym, którzy - wezwani do pomocy - podtrzymali swoją decyzję!

 
🟣 Przeszczep szpiku to potoczna nazwa zabiegu transplantacji (przeszczepienia) komórek krwiotwórczych, stosowanego w leczeniu nowotworów krwi lub innych chorób przebiegających z uszkodzeniem szpiku.
 
🟣 Zabieg transplantacji polega na dożylnym podaniu materiału przeszczepowego, a technicznie przypomina przetoczenie krwi.
 
🟣 W procesie transplantacji wykorzystuje się komórki macierzyste szpiku pobrane:
od pacjenta – przeszczep autologiczny
𝗼𝗱 𝘇𝗱𝗿𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗱𝗮𝘄𝗰𝘆 – 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲𝗽 𝗮𝗹𝗹𝗼𝗴𝗲𝗻𝗶𝗰𝘇𝗻𝘆
 
🟣 W przypadku transplantacji allogenicznej komórki pochodzą od zdrowej osoby. Dawca otrzymuje czynnik wzrostu zwykle równolegle do leczenia przygotowującego stosowanego u pacjenta.
 
🟣 Współcześnie komórki macierzyste do transplantacji są pobierane z krwi obwodowej przy użyciu separatora komórkowego. Dotyczy to zarówno pacjentów przygotowywanych do autotransplantacji, jak i zdrowych dawców. Tradycyjna metoda, polegająca na pobieraniu szpiku z kości biodrowych w znieczuleniu ogólnym, jest wykorzystywana obecnie rzadko.
 
Dawstwo szpiku to bezinteresowny dar życia dla osób chorych.
 
Rozważ zapisanie się bazy potencjalnych dawców szpiku. 💜
 
www.dkms.pl

WIĘCEJ O PRZESZCZEPACH W PORADNIKU

Print Friendly, PDF & Email