fbpx

REFUNDACJA ZABEZPIECZENIA PŁODNOŚCI W PRAKTYCE

Rządowy Program finansowania in vitro, który wystartował 1 czerwca obejmuje również osoby z chorobą nowotworową. W jego ramach Pacjenci onkologiczni mogą liczyć na tzw. procedurę zabezpieczenia płodności (oncofertility) przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. To niezwykła szansa na rodzicielstwo dla kobiet i mężczyzn, którzy usłyszeli diagnozę nowotworową! Jak to wygląda w praktyce?

 Czym jest oncofertility?

Terminem ONCOFERTILITY określa się szereg procedur, które pomagają zachować płodność u pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem. Podstawową metodą ochrony płodności, jeszcze przed rozpoczęciem terapii przeciwnowotworowej, jest kriokonserwacja. Terminem tym określa się metodę, dzięki której możliwe jest długotrwałe przechowywanie komórek rozrodczych w postaci zamrożonej. Materiał biologiczny przekazywany do laboratorium, preparowany jest według ściśle określonych metod. Proces mrożenia jest w pełni bezpieczny oraz kontrolowany. Przeprowadza się go w obecności specjalnych substancji (krioprotektantów), których zadaniem jest ochrona komórek przed uszkodzeniem.

Utracie płodności można zapobiec poprzez:

  • mrożenie nasienia,
  • mrożenie oocytów, czyli żeńskich komórek rozrodczych,
  • mrożenie zarodków, powstałych w procedurze zapłodnienia in vitro,
  • mrożenie tkanki jajnika.

Zabezpieczanie płodności na przyszłość w rządowym programie leczenia niepłodności

W całej Polsce działają kliniki, które leczą niepłodność i realizują także rządowy program finansowania in vitro, z którego pacjenci mogą skorzystać. Jedną z takich klinik, której specjaliści zaangażowali się w powstanie naszego poradnika dla pacjentów, jest krakowski Parens Centrum Leczenia Niepłodności i cieszy nas ogromnie, że potwierdzają realną dostępność programu dla Pacjentów onkologicznych.

„Program działa od początku czerwca i na ten moment mamy już ponad setkę par, które zostały zakwalifikowane do programu. Odbyły się również pierwsze wizyty w sprawie oncofertility. Jesteśmy w pełnej gotowości do przyjmowania pacjentów, którzy mierzą się z chorobą nowotworową.” – mówi dr n. med. Jarosław Janeczko specjalista ginekologii i położnictwa oraz specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, właściciel i założyciel Centrum Parens.

Parens Centrum Leczenia Niepłodności  od kilkunastu lat pomaga osobom z chorobą nowotworową, przeprowadzając procedury zabezpieczania płodności. Wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie przekłada się na wysoką skuteczność procedur i zaufanie pacjentów onkologicznych, którzy wracają po zakończonym leczeniu, aby spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie. Na stronie Centrum znajdziecie więcej informacji o praktycznych aspektach oncofertility.

Jak zakwalifikować się do Programu zabezpieczenia płodności (oncofertility)?

Z programu zabezpieczenia płodności mogą skorzystać osoby, które rozpoczynają lub są w trakcie leczenia onkologicznego, mogącego negatywnie wpłynąć na płodność.

Kwalifikować się będą kobiety i mężczyźni od okresu dojrzewania do 40-go roku życia w przypadku kobiet, a mężczyźni do 45-go roku życia.

„Z uwagi na częstą konieczność szybkiego podjęcia leczenia onkologicznego pacjenci, u których jest potrzebne zabezpieczenie płodności, są przyjmowani do Programu poza kolejnością.” – podkreśla dr Janeczko.

Co obejmuje program zabezpieczenia płodności na przyszłość (oncofertility)?

Program zabezpieczenia płodności – oncofertility obejmuje:

  • bezpłatną konsultację specjalistyczną z lekarzem specjalistą w dziedzinie onkologii klinicznej lub lekarzem specjalistą w dziedzinie hematologii,
  • bezpłatną konsultację w klinice leczenia niepłodności z zakresu zabezpieczenia płodności (oncofertility) ze specjalistą w tej dziedzinie,
  • nielimitowane konsultacje u psychologa,
  • całą część kliniczno – biotechnologiczną procedury zachowania płodności, w tym przechowywanie komórek rozrodczych w czasie trwania Programu, do momentu ich wykorzystania lub zniszczenia.

Szansa na rodzicielstwo dla osób z chorobą nowotworową

Nowotwór jest zawsze druzgocącą diagnozą. W jej obliczu myśli się raczej „tu i teraz” – o leczeniu, zostawiając temat płodności na przyszłość. To całkowicie zrozumiałe. Jednak, jak podkreśla dr Janeczko z Parens Centrum Leczenia Niepłodności – „W przypadku choroby warto myśleć holistycznie o swoim zdrowiu. Również w kontekście  przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by lekarze onkolodzy informowali pacjentów o możliwości zachowania płodności na przyszłość i kierowali na wizytę u specjalisty.”

Na całe szczęście dzisiejsza medycyna daje możliwość i szansę na rodzicielstwo nawet w obliczu choroby onkologicznej. Dzięki rządowemu programowi, Pacjenci będą mogli całkowicie skupić się na leczeniu choroby, ponieważ koszty zabezpieczenia płodności pokryje Państwo. To ogromne ułatwienie.

Print Friendly, PDF & Email