fbpx

CHŁONIAK A IMPLANTY PIERSI

Ważna informacja dla osób z wszczepionymi teksturowanymi implantami i ekspanderami piersi, które mają związek z chłoniakiem BIA-ALCL. Jest to apel prof. Fabio Sanntanelli di Pompeo z komentarzem prof. Wojciecha Jurczaka.

Chłoniak anaplastyczny wielkokomórkowy związany z implantami piersi (BIA-ALCL) jest powiązany z teksturowanymi implantami i ekspanderami piersi. Ten nowotwór, wpływający na układ odpornościowy, zazwyczaj powstaje w lub w pobliżu tkanki bliznowatej otaczającej implant piersi. Z uwagi na to ryzyko, ważne jest, aby pacjentki były świadome, czy kiedykolwiek miały teksturowany implant piersi lub ekspander. Ryzyko BIA-ALCL jest związane ze wszystkimi teksturowanymi implantami i ekspanderami, chociaż poziom ryzyka może się różnić.

Pacjentki powinny znać objawy BIA-ALCL, ponieważ wiele z tych objawów pokrywa się z nie-nowotworowymi komplikacjami związanymi z implantami lub innymi problemami zdrowotnymi. Każda zauważalna zmiana w wyglądzie lub odczuciu piersi powinna zostać oceniona przez lekarza zaznajomionego z BIA-ALCL.

Podczas wykonywania badań obrazowych pacjentki powinny poinformować swojego lekarza i radiologa o ryzyku BIA-ALCL, jeśli takie istnieje, aby zapewnić wczesne wykrycie. Ważne jest, aby nie zakładać, że każdy lekarz jest poinformowany o BIA-ALCL, ponieważ jest to nowa i ciągle badana jednostka chorobowa. Pacjentki powinny same się edukować, zadawać pytania i szukać zasobów, aby znaleźć dobrze poinformowanego lekarza.

Objawy BIA-ALCL, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:
– Powiększenie lub obrzęk piersi
– Twardnienie piersi
– Guzki lub zgrubienia w piersi lub w okolicach pachy
– Ból lub znaczna tkliwość w piersi lub w okolicach pachy
– Zaczerwienienie lub wysypka skórna wokół piersi
– Swędzenie piersi
– Jakiekolwiek zmiany skórne na piersi

Leczenie BIA-ALCL, zgodnie z wytycznymi NCCN, polega na operacji usunięcia implantów oraz całych otaczających kapsuł bliznowatych. Procedura ta, znana jako „en bloc capsulectomy”, polega na usunięciu implantu piersi i kapsuły bliznowatej w jednym kawałku, wraz z marginesem zdrowej tkanki. Oba implanty powinny zostać usunięte, nawet jeśli dotknięta jest tylko jedna strona. Wszelkie guzy lub podejrzane węzły chłonne również powinny zostać wycięte podczas operacji.

 
Prof. Fabio Sanntanelli di Pompeo
Katedra Chirurgii Plastycznej Uniwersytetu „Sapienza” w Rzymie
Ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej Szpitala Sant’Andrea w Rzymie
Były prezes Europejskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych (EURAPS)
Redaktor naczelny ICRP Case Reports in Plastic Surgery and Hand Surgery

Leczenie operacyjne jest wystarczające w większości wcześnie rozpoznanych przypadków BIA-ALCL. Niestety, w Polsce, często obserwujemy Chore zgłaszające się do lekarza w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Stąd konieczna jest konsultacja Hematologa / Onkologa – specjalizującego się w leczeniu chłoniaków. 

Niezbędne są badania obrazowe – największą przydatność ma badanie PET CT. W większości przypadków zalecane są badania dalsze kontrolne, by wykluczyć możliwość wznowy procesu. U części chorych konieczne jest leczenie systemowe: w ramach NFZ powstał dedykowany dla chłoniaków anaplastycznych program lekowy, pozwalający na łączne stosowanie klasycznych cytostatyków (schemat CHOP) w skojarzeniu z tzw. celowaną chemioterapią (Brentuximab vedotyny). Jednak, nawet w tych przypadkach, rokowanie co do wyleczenia jest dobre lub bardzo dobre.

Prof. Wojciech Jurczak
Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie

 

Print Friendly, PDF & Email