Ten rok to także dobre wiadomości na polu nie tylko refundacji, ale także nowych metod leczenia chłoniaków i to z wiodącą rolą Polski, Krakowa i prof. Wojciecha Jurczaka.
Europejska Agencja Leków zatwierdziła epcoritamab – przełomową metodę leczenia nawrotowego/opornego na leczenie chłoniaka rozlanego z dużych komórek B. Został zatwierdzony jako monoterapia u dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B po dwóch lub więcej liniach leczenia systemowego.
Epcoritamab jest szczególny z racji na to, że jest pierwszym i jedynym podskórnym przeciwciałem bispecyficznym. A cieszy nas to tym bardziej, że kluczową rolę w zarejestrowaniu tego leku odegrał prof. Wojciech Jurczak wraz ze swoim zespołem prowadzącym badania kliniczne w ramach krakowskiego ośrodka PRATIA. Jest to również ogromną zasługą polskich Pacjentów, którzy razem ze specjalistami i międzynarodowym środowiskiem przesunęli kolejne granice medycyny.
Badania kliniczne łączą szanse dla Pacjenta na dobre, innowacyjne leczenie z rozwojem medycyny! Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polegają badania kliniczne i w jakie aktualnie można się zaangażować, sprawdź tę stronę.
Oczywiście będziemy musieli zapewne poczekać na dostępność leku w refundacji, natomiast jesteśmy dumni, że Polska jest także aktywna w poszukiwaniu nowych metod leczenia!