W dniach 11-14 grudnia w Atlancie odbyła się coroczna konferencja Amerykańskiego Stowarzyszenia Hematologów, która jest najważniejszym światowym wydarzeniem dla specjalistów leczących nowotwory układu krwiotwórczego, w tym chłoniaki. Z dumą informujemy, że w konferencji z dużym zaangażowaniem wziął udział nasz prof. Wojciech Jurczak.
Konferencja ASH jest czasem, w którym na podstawie wyników badań klinicznych, obserwacji prowadzonych wieloośrodkowo, wymiany doświadczeń i płynących z nich wniosków potwierdza się lub wyznacza nowe standardy w leczeniu hematoonkologicznym. Te stają się punktami odniesienia dla systemów zdrowia w całym cywilizowanym świecie. Ten rok, pomimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, można nazwać przełomowym, a dla polskich ośrodków, wyjątkowo udanym. Blisko 30 nowych doniesień zjazdowych – licząc tylko te ze współautorstwem prof. dr. hab. Wojciecha Jurczaka i dr hab. Moniki Długosz- Daneckiej z krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.
W głównej sesji o przewlekłej białaczce limfatycznej, na 6 przedstawianych referatów aż 4-ry odbyły się ze współautorstwem lekarzy z Krakowa. Już nikt na świecie nie zastawia się nad tym, czy leczyć Chorych w sposób ukierunkowany molekularnie, tylko jak to zrobić ? Monoterapia z inhibitorem kinazy Brutona czy leczenie w skojarzeniu 2-3 leków, za to ograniczone w czasie?
Dodatkowo zespół z Krakowa znalazł się w gronie badaczy, którzy przedstawili wyniki badania III fazy u chorych z DLBCL (chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B). To pierwsza, od ponad 20 lat, udana próba zmiany standardu leczenia: dodanie Polatuzumabu do schematu R-CHP poprawia jego skuteczność leczenia I linii i istotnie wydłuża przeżycie bez postępu choroby. Znaczenie tej pracy podkreśla równoczesna z konferencją pełnotekstowa publikacja wyników w NEJM.
Swój ważny polski wkład do konferencji wnieśli także obecni na niej prof. Iwona Hus, prof. Jan Maciej Zaucha oraz prof. Lidia Gil. Dla polskich Pacjentów jest to sygnał, że polscy specjaliści mają świadomość szerokich możliwości leczenia i dążąc do jak najwyższych standardów, w miarę możliwości usilnie zabiegają o ich refundację w Polsce.