fbpx

Szczepienia pacjentów z chłoniakami.

23.01.2021

PRIORYTETOWE SZCZEPIENIA PACJENTÓW

Rzadko możemy przekazać dobre wiadomości. Ale jak widać, warto podejmować konsekwentne działania. Choć wydawać by się mogło to oczywiste, aby pacjenci hematoonkologiczni, a wśród nich najbardziej narażeni - czyli w procesie aktywnego leczenia - mogli zostać zaszczepieni priorytetowo, trzeba było szczególnego apelu i działań, aby umożliwić im szczepienia przeciwko COVID-19. I to udało się - rozporządzeniem opublikowanym w piątek wieczorem.

Z początkiem grudnia prof. Wojciech Jurczak zainicjował działania środowiska hematoonkologicznego w celu umożliwienia szczepień na COVID19 pacjentom z chorobami nowotowrowymi. Obserwując bardzo ciężki przebieg infekcji u Chorych z nowotworami układu chłonnego leczonych poprzez jego zespół, zwrócił się do dr. n. med. Jerzego Friedigiera, Dyrektora Szpitala im Żeromskiego w Krakowie u umożliwienie ich szczepień. Następnie, przy wsparciu Dyrektorów Narodowego Instytutu Onkologii prof. Krzysztofa Składowskiego i prof. Jana Walewskiego wystąpiono do krajowego konsultanta w dziedzinie hematologii – prof. Ewy Lech-Marańdy, z prośbą o interwencję u Ministra Zdrowia. Wspólny apel profesor Ewy Lech-Marańdy oraz profesora Macieja Krzakowskiego konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej, odniósł oczekiwany skutek.

W piątek wieczorem została opublikowana zmiana rozporządzenia, która dopuszcza do szczepień „osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów.” Infolinia na ten moment nie jest wstanie udzielić informacji. Pytanie rodzi zwłaszcza niejasna data urodzenia uprawnionych do szczepień. Wygląda na to, że w rozporządzeniu Minister słusznie uwzględnił młodsze osoby urodzone po 1961 roku, co oznacza, że mogą być poddani szczepieniom pacjenci przed 60 roku życia, u których ryzyko infekcji COVID-19 jest równie wysokie. U tych Chorych częściej można wyleczyć chorobę nowotworową lub uzyskać wieloletnie remisje. Osoby starsze, po 70 roku życia mogą być szczepione priorytetowo z racji wieku.

Będziemy nadal walczyć o możliwość szczepień dla osób pomiędzy 60 a 70 rokiem życia, pominiętych w obecnym rozporządzeniu. Cieszymy się, że pacjenci z chłoniakami aktywnie leczeni, będą mogli poddać się szczepieniom w grupie 1b. Mamy nadzieję, że szybko poznamy możliwe i realne terminy szczepień.

 

ROZPORZĄDZENIE

RADY MINISTRÓW z dnia 22 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

ZAŁĄCZNIK nr 1

Pismo do Konsultanta Krajowego ds. Hematologii Prof. dr hab.n.med. Ewy Lech-Marańdy

ZAŁĄCZNIK nr 2

Pismo do dr n.med. Jerzy Friedigera Dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego

ZAŁĄCZNIK nr 3

Pismo Konsultanta Krajowego w dziedzinie hematologii Prof. dr hab. n. med. Ewy Lech-Marańdy i Konsultanta Krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej Prof. dr hab. med. Macieja Krzakowskiego.

Print Friendly, PDF & Email